تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

رییس انجمن پزشکان عمومی ایران: اعتبارات پزشک خانواده در جاهای دیگر هزینه می شود!

                                                               

  دکتر عباس کامیابی

  به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عباس کامیابی روز چهارشنبه در همایش علمی پزشکان عمومی ایران افزود: برای اجرای طرح پزشک خانواده اعتبارات لازم را داریم اما این اعتبارات در حال منحرف شدن برای هزینه در بخش های دیگر است.

  وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل همین وضعیت شاهد هستیم که اعتبارات پزشک خانواده در حال کاهش یافتن است که امیدواریم این اتفاق رخ ندهد.

  کامیابی ادامه داد: می بایست از ظرفیت پزشکان عمومی به نحوه ای مناسب در راستای اجرای طرح پزشک خانواده استفاده شود گفت: اما مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

  وی تصریح کرد: نظام پزشک خانواده در دو استان کشور (فارس و مازندران) در حال اجراست اما نغمه هایی برای برداشتن نظام ارجاع وجود دارد که این موضوع از سوی یکی از نمایندگان مجلس در حال رخ دادن است.

  رییس انجمن پزشکان عمومی ایران با اشاره به اینکه ما راهی جز استقرار نظام ارجاع نداریم گفت: تا برقراری این نظام سال ها طول می کشد اما باید همکاری های لازم در این زمینه وجود داشته باشد.

  کامیابی در ادامه به تعداد ۷۰ هزار پزشک عمومی در کشور اشاره کرد و گفت: براساس سناریوهای مختلف کفایت در جمعیت پزشکان عمومی داریم و ما برترین های فکری جامعه را در مسیر سخت کنکور انتخاب می کنیم و در نهایت تبدیل به سرمایه اجتماعی می شوند.

  رییس انجمن پزشکان عمومی ایران با بیان اینکه باید این سرمایه های اجتماعی به بازدهی تبدیل شوند، گفت: اما متاسفانه در مسیر بازدهی در حال توقف هستند.

  وی گفت: ما پزشکان عمومی فعال در حوزه طب عمومی کمی داریم به طوری که برخی از پزشکان عمومی در بخش های کاری غیرمرتبط فعالیت دارند.

  کامیابی ادامه داد: ما برای پزشکان عمومی چه کارهایی انجام داده ایم که متاسفانه امروز یک اشتباه تاکتیکی و سرمایه سوزی در این زمینه وجود دارد.

  وی خاطرنشان کرد: نظام سلامت نیاز به سطربندی در ارائه خدمات دارد که این موضوع نیازمند عزم جدی است و به عنوان مطالبه پزشکان عمومی در این عرصه است.

  کامیابی به برخی نقدهای غیرمنصفانه در رسانه ها اشاره کرد و گفت: رسانه ها کار خودشان را انجام می دهند اما این موضوع نگران کننده است که برخی مفاهیم نظام سلامت در حال تغییر است.

  وی گفت: پزشکان عمومی به عنوان گروه های مرجع در جامعه مطرح هستند اما مشکل جدی در حال اتفاق افتادن است چرا که لرزیدن گروه های مرجع به همه نظام آسیب می رساند.

  وی گفت: مهندسی معکوس در نظام سلامت اشتباه است و مفاهیم نظام سلامت مفاهیم جهانی و استاندارد است و پزشک خانواده را نمی توان با یک کارشناس عوض کرد، اما در برخی مناطق این موضوع در حال اتفاق افتادن است.

  کامیابی به بحث حقوق پزشکان عمومی نیز اشاره کرد و گفت: پزشکان عمومی حقوق و مزایایی برای آنها در نظر گرفته شده اما باز هم در این زمینه کمبود داریم.

  وی گفت: رقم ۱۷ میلیون تومان برای پزشکان عمومی با حق الزحمه در نظر گرفته شده اما باید گفت که چند درصد پزشکان خانواده در سطح کشور این رقم را می گیرند که شاید از انگشتان دست بیشتر نباشد.

  وی گفت: پزشک عمومی گران نیست بلکه تولید پزشک عمومی گران است.

  رییس انجمن پزشکان عمومی ایران در ادامه با بیان اینکه ما نیاز به ارتباط جهانی داریم گفت: برای اولین بار با سازمان جهانی پزشک خانواده این ارتباط را برقرار کرده ایم که به زودی عضو سازمان جهانی پزشک خانواده خواهیم شد تا از این طریق بحث نظام ارجاع نیز اجرایی شود.

  همایش علمی انجمن پزشکان عمومی ایران از هفتم تا نهم مرداد ماه در سالن همایش های بین المللی رازی برگزار شده  است.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 10 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160493
 • بازدید امروز :368882
 • بازدید داخلی :42760
 • کاربران حاضر :186
 • رباتهای جستجوگر:360
 • همه حاضرین :546

تگ های برتر